Pagrindinis LT PL EN

Žiniasklaidai

2022-10-24

Kaune vyksta senturgis: kolekcininkų akiratyje – senieji spaudiniai

Šį savaitgalį Kaune vykstančiame senturgyje „Laiko ratu“ iš visos Lietuvos ir kaimyninių šalių suvažiavę šimtai renginio dalyvių siūlo įvairiausių sendaikčių ir antikvarinių daiktų. Nemažą dalį tarp jų sudaro ir įvairiausi seni spaudiniai, tarp kurių kolekcininkai atranda ir išskirtinių egzempliorių.

Prekybos miestelyje „Urmas“ keletą kartų per metus vykstančiame renginyje kaunietė Vida stengiasi apsilankyti kaskart. Ji kolekcionuoja senas maldaknyges, domisi ir kitais senoviniais spaudiniais, nuotraukomis, kalendoriais.

„Viskas prasidėjo kai maždaug prieš 15 metų palaidojau savo močiutę. Tvarkydama jos daiktus radau keletą senoviškų maldaknygių. Man jos padarė įspūdį, rodos, tiek istorijų galėtų papasakoti tie nutrinti pageltę puslapiai. Saugojau jas kaip relikviją. Paskui draugė atidavė porą radusi savo namuose. Po to pradėjau pati truputį domėtis, ieškoti.

Dabar turiu netoli 30 maldaknygių, šiek tiek nuotraukų, laikraščių, knygų, kalendorių. Labai įdomu paskaityti ano meto aktualijas, specifinę kalbą, reklamas peržvelgti. Gal nustebinsiu, bet matau daugiau panašumų nei skirtumų su šiandiena“, – pasakojo moteris.

Moters kolekcijoje – daugiausia XX a. pradžios, vidurio, XIX a. pabaigos spaudiniai. O kartą ji senturgyje rado ir XVIII a. išleistą lietuvišką maldaknygę. Tai, pasak jos, yra jau gana retas egzempliorius.

Dauguma senturgyje parduodamų daiktų yra lietuviški arba atvežti iš Vakarų Europos. Čia gausu restauruotų klasikinių formų baldų, paveikslų, indų, statulėlių. Kolekcininkai, istorijos mėgėjai, melomanai ieško plokštelių, monetų, banknotų, senų nuotraukų, atvirlaiškių.

Šį savaitgalį senturgyje akį traukia ypač gausios ir skirtingos statulėlių kolekcijos nuo lietuvių liaudies iki Tolimųjų Rytų motyvų. O senųjų spaudinių yra ir užsienio kalbomis – Lietuvoje tai gana retas reiškinys.

Senturgis „Laiko ratu“ Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“, aikštelėje, esančioje adresu Elektrėnų g. 1F, vyks penktadienį–sekmadienį (rugsėjo 9–11 d.) nuo ankstaus ryto iki vėlyvos popietės.

Sugrįžti